Obejrzyj rzadkie podwójne zaćmienie Słońca widziane z kosmosu

PUBLICIDAD

Miłośnicy przestrzeni w środkowej Afryce byli świadkami corocznego zaćmienia, jak księżyc płynął przed słońcem, zasłaniając wszystko poza jego brzegami, tworząc piękny ‘krąg ognia’. Zjawisko to spowodowane było przez księżyc będący w skrajnym punkcie z dala od Ziemi i jest zazwyczaj dostrzegane z Ziemi mniej więcej tylko raz na dwa lata.

Widok z Ziemi był zapierający dech w piersiach, tak jak większość zaćmień jest, ale przejście Księżyca przed słońcem spowodowało rzadkie podwójne zaćmienie widoczne z Solar Dynamics Observatory (SDO), satelity uruchomionej przez NASA w lutym 2010 roku, który pokazuje na żywo obraz słońca.

Ziemia blokuje SDO na chwilę każdego dnia jako część swojej orbity. Końcowe momenty niedawnego zaćmienia pierścieniowego zbiegły się z czasem, gdy Ziemia przecięła drogę słońca. Możesz zobaczyć widok z kosmosu na poniższym filmie wideo NASA.

Na nagraniu Ziemia ma niewyraźne kontury, podczas gdy krawędzie Księżyca są dokładniejsze. Według NASA, to z powodu atmosfery ziemskiej: cząsteczki powietrza pochłaniają część, ale nie całe światło słoneczne. Księżyc natomiast nie ma atmosfery.

 

PUBLICIDAD

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*