Jak wyglądał “prawdziwy” potwór z Loch Ness?

PUBLICIDAD

Potwór z Loch Ness to celebryta, pojawiający się w popularnych zjawiskach kulturowych od filmów ze Scooby-Doo do Pokemonów. Historia prawdziwego “potwora” z Loch Ness jest mniej znana, a na pewno mniej zbadana.

“Ludzie nie zdają sobie sprawy, że PRAWDZIWE potwory morskie istnieją” napisał w emilu do Agence France Presse Steve Brusatte, profesor na Uniwersytecie w Edynburgu, i współautor studium na temat ichtiozaurów. “Były większe, straszniejsze i bardziej fascynujące niż mit o Nessie. Nowe wykopalisko to jeden z nich. To faktycznie mieszkało w Szkocji 170 milionów lat temu!”

Skamieniałe szczątki potworów ze Storr Lochs, jak potocznie nazywa się ichtiozaury, zostały odkryte na wyspie Skye w 1966 roku. Stworzenie to żyło w Szkocji prawdopodobnie około 170 milionów lat temu lub podczas środkowego okresu jurajskiego i miało około 13 stóp długości.

Naukowcy uważają, że morski dinozaur odkryty na wyspie Skye to ichtiozaur i prawdopodobnie wcześniej nieodkryty gatunek. Ponieważ jednak skamieliny z tamtej epoki są bardzo rzadkie i jeszcze nie przebadano dokładnie potwora ze Storr Lochs, nie można jeszcze nic stwierdzić z całą pewnością.

Legenda głosi, że po raz pierwszy zauważono najsłynniejszego mieszkańca Loch Ness w 565 roku, kiedy św. Columba podobno przepędził “węża wodnego”, który zaatakował mężczyznę w pobliskiej rzece. Po pojawieniu się zdjęć potwora na początku XX wieku (okazały się żartem) legenda Nessie urosła, a wielu poszukiwało odpowiedzi. Jedno z możliwych wyjaśnień wątpliwego istnienia potwora jest – zdaniem fanów – takie, że starożytny dinozaur stał uwięziony w jeziorze.

 

PUBLICIDAD

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*