Kolejną rewolucją seksualną może być stosunek człowieka z robotem

PUBLICIDAD

Postęp w sztucznej inteligencji, a także robotyce oznacza, że humanoidalne roboty, znane jako androidy, nie są już tylko domeną science fiction. Może i obecnie są niezgrabne bądź niezręczne, ale w najbliższej przyszłości tych maszyn może nie dać się odróżnić od ludzi. Te androidy pomogą nam w pracach domowych, dotrzymają nam towarzystwa, oraz, według niektórych, nieuchronnie staną partnerami seksualnymi.

Wśród naukowców rozróżniamy dwa odmienne toki myślenia. Z jednej strony są tacy jak David Levy, ekspert od sztucznej inteligencji, który jest optymistą i jego zdaniem ludzie nie tylko będą uprawiać seks z robotami, ale także zakochiwać się w nich. Są też tacy jak Kathleen Richardson, starszy pracownik naukowy etyki robotyki w De Montfort University i dyrektor Kampanii Przeciwko Robotom Seksualnym (Campaign Against Sex Robots), którzy wierzą, że seks z robotem powinien być zakazany, ponieważ uprzedmiotowienie jest niezgodne z ludzkimi wartościami.

Te seks-roboty byłoby lepsze niż ludzie i zaprogramowane do indywidualnych wymagań każdego człowieka. Androidy będą również zawsze dostępne i nigdy nie powiedzą “nie”. Dlatego właśnie Richardson uważa, że roboty do seksu to duży problem.

Profesora Charles Ess z University of Oslo powiedział na konferencji w Manchesterze, że robot seksualny “może równie dobrze być w stanie zaoferować dobry seks na żądanie”, ale ostrzega, że nie powinien być identyczny jak ludzie, gdyż w przeciwnym wypadku “cnoty ludzkie staną się zagrożone.”

PUBLICIDAD

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*