W genach: skąd pochodzi wygląd Twojego dziecka

PUBLICIDAD

Od koloru oczu do kształtu nosa, dowiedz się, jak powstają cechy Twojego dzidziusia. To naturalne, że kiedy Ty i Twój partner spodziewacie się dziecka, zaczynacie się zastanawiać, kogo dziecko będzie bardziej . Czy będzie miał niebieskie oczy tak jak jego ojciec? Czy jej włosy będą promiennie blond jak jej matki?

Chociaż nie możesz się powstrzymać od robienia założeń, to nie możesz mieć absolutnej pewności, jak będzie wyglądać Twoje dziecko. Nawet gdy jest on w Twoich ramionach i zdecydowałaś, że ma Twoją brodę i oczy Twojej matki, nie wiesz, jak te cechy mogą zmieniać się w czasie.

Według Samuela M. Scheiner, Ph.D., dyrektora programu w dziale biologii środowiskowej w National Science Foundation w Waszyngtonie, większość cechy jest wynikiem wielu genów pracujących razem, niektóre z efektów genów są wzmacniane, zmniejszone lub całkowicie wyłączone. Mimo tego naukowcy mają pewne zrozumienie, w jaki sposób rozwijamy pewne cechy. To jest Twój intensywny kurs ABC DNA.

 

Włosy

Geny, które określają kolor włosów (a także kolor oczu i karnację) regulują również naszymi melanocytami, komórkami wytwarzającymi kolory. Kolor włosów Twojego dziecka, ze spektrum od czarnego do brązowego i od czerwonego do blondu, może być regulowany przez liczbę melanocytów, typ pigmentu, które wytwarzają (jeden typ, eumelanina, odpowiada za zakres od czarnego do brązowego, drugi zaś, feomelanina, od żółtego do czerwonego) oraz ilość każdego odcienia, który jest produkowany. Im więcej komórek produkujących kolor ma Twoje dziecko i im więcej eumelaniny komórki te wytwarzają, tym ciemniejsze będzie mieć włosy.

Jeśli ona ma stosunkowo mało melanocytów, które w większości produkują eumelaninę, będzie miała jasnobrązowe lub blond włosy; im więcej feomelaniny jej komórki produkują, tym bardziej czerwone będzie miała włosy.

 

Oczy

Przynajmniej dwa geny wpływają na odcień, który się rozwija, a każdy może być w dwóch postaciach- allelach: jeden, który ma brązową i niebieską wersje, a drugi- zieloną i niebieską. Kolor oczu Twojego dziecka będzie zależeć od kombinacji alleli, które odziedziczy od ciebie i twojego partnera. Jeśli masz ciemne oczy, a twój partner jasne, dziecko najprawdopodobniej odziedziczy ciemne oczy. Allel brązowy jest dominujący, więc jeśli dostanie jeden, to rozwinie on czekoladowe oczy bez względu na to, co jeszcze ma w swoim kodzie. Mimo to nawet dwóch rodziców z brązowymi oczami może mieć dziecko z jasnymi oczami, jeśli oboje są nosicielami niebieskiego recesywnego genu. Jeśli niebieskie oczy występują po obu stronach drzewa genealogicznego, Twój dzidziuś też je może odziedziczyć.

 

Rozmiar

Aby oszacować wzrost dziecka, musisz znać jego płeć. Dla dziewczynki odejmij 5 cali od wzrostu taty, a następnie uśrednij tę liczbę z Twoim wzrostem. Dla chłopca dodaj 5 cali do swojego wzrostu, a następnie uśrednij tę liczbę ze wzrostem taty. Lub spójrz na krzywą wzrostu Twojego dziecka: jeśli ciągle jest w 50. centylu dla wzrostu i wagi, jest prawdopodobne, że będzie blisko tego jako dorosła. Jednak nie możesz mieć pewności, więc nawet jeśli twoje dziecko było na 99. percentylu przez kilka miesięcy, nie stawiaj jeszcze na jej zdobycie stypendium z siatkówki.

Należy pamiętać, że czasami dzieci wyglądają dokładnie tak, jak ich mama i tata – albo brat lub siostra – ale czasem nie przypominają nikogo z rodziny. Dzieci dzielą tylko 50 procent DNA z każdym z rodziców i rodzeństwem, więc jest dużo miejsca dla odmienności. Jeśli Twój mały Cię przypomina, być może odziedziczył dużo Twoich dominujących genów; wraz z recesywnymi od Ciebie i Twojego partnera, twierdzi dr Starr. Jeśli rodzeństwo wygląda podobnie, mieszanki genów, które odziedziczyły, były podobne.

Każde z dzieci może dostać instrukcje do różnych funkcji: Twój pierworodny może mieć Twoje usta, a Twój najmłodszy dostanie taty. Bez względu na mieszankę pamiętaj, że rozwój jest procesem dynamicznym, a co najważniejsze, bądź zadowolona ze swoich dzieciaków!

PUBLICIDAD

8 Comments on W genach: skąd pochodzi wygląd Twojego dziecka

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*